Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 31. ledna 2023 - 17:08Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Železný muž Tony Iommi napsal rockově údernou biografii


Kytarista kapely Black Sabbath Tony Iommi vzpomíná na svůj nejen muzikantský život na stránkách knihy, v jejímž titulu je ne náhodou zmíněna skladba Iron Man. Je to příběh o houževnatosti a oddanosti hudbě.

 

V okamžiku, kdy se v pátek 13. února 1970 z alba Black Sabbath poprvé ozval hypnotický, hrůzu nahánějící kytarový riff úvodní stejnojmenné skladby, svět, alespoň ten hudební, se nadobro změnil. Mohli za to čtyři vlasatí výrostci Ozzy Osbourne, Bill Ward, Geezer Butler a především Tony Iommi.

Kytarista a skladatel s bezednou čarovnou truhlicí, odkud tahal jeden ikonický kytarový riff za druhým. Kapela Black Sabbath, aniž to v počátcích tušila, pokládala prvními alby základy stylu zvaného heavy metal. A Tony Iommi nejen o tom vypráví na stránkách autobiografie Iron Man: Moje jízda s Black Sabbath – nebem i peklem.

Je to strhující čtení, Iommi píše přesně tak, jak hraje na kytaru: stručně, úderně, výstižně, bez zbytečných kudrlinek.

Otevřeně a se suchým britským humorem vzpomíná na drogové, alkoholové a další eskapády, otevřeně se vyjadřuje jednak ke svému dávnému zranění (ještě než se proslavil s Black Sabbath, stroj v továrně mu usekl konečky prstů), jednak k boji s vážnou nemocí.

Black Sabbath a Tony Iommi jsou dnes legendami, což však neznamená, že by se kytarista opájel sebou samým. V jeho vzpomínání na časy zářné i horší je sympatická věcnost a odstup. I vznik klasických a stylotvorných desek popisuje tak, jako kdyby o nic nešlo. Prostě bylo třeba složit a nahrát nějaký materiál, tak jsme se do toho pustili...

Místy je až s podivem, že se téhle koksem a chlastem nafutrované partě mimoňů – což se týká především Osbourna a Warda – povedlo něco nahrát. Při vědomí toho, že z nich „mimochodem“ padaly pomníky jako Sabbath Bloody Sabbath, Paranoid, Iron Man, chce se před jejich vizionářstvím znovu smeknout.

Kniha se čte jedním dechem také díky skvělému překladu Vítka Malinovského, který přesně zachytil Iommiho úsporný, přitom trefný a barvitý styl vyjadřování včetně funkčního slangu a hovorových výrazů. Pro milovníky Black Sabbath ve všech sestavách a reinkarnacích je Iommiho biografie povinnost. Už jen proto, že některá alba pak budou vnímat poněkud odlišnou optikou než doposud.

 

Iron Man: Moje jízda s Black Sabbath – nebem i peklem.
80 %
Tony Iommi
překlad: Vítek Malinovský
Volvox Globator, 2021, 352 stran

 

idnes, 22. 12. 2021, Jindřich Göth

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 344