Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 7. července 2017 - 14:44Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Bravi, Soledad


Zdivočelý kocour revolucionář se vydává do světa, aniž by tušil, jaká nebezpečí ho tam čekají. Překonává jednu smrt za druhou, a stejně vbíhá do náruče zase další. Přesto si zachovává svou kočičí důstojnost a svobodomyslnost.

Mít tak jeden dva životy navíc
Soledad Bravi: Bart se vrací. Přel. Hana Zahradníčková, Volvox Globator, Praha, 2017, 140 s.

Francouzská ilustrátorka Soledad Bravi ilustrovala mnoho knih a kresbami občas doprovází též některé články časopisu Elle. Píše a ilustruje i své vlastní knihy, které jsou určeny dětskému publiku. Její komiks Bart se vrací vypráví o životě (životech) kocoura, a to s nadhledem, s pomocí několika málo anglických výrazů a s poměrně značnou dávkou cynismu.

Kočky mají devět životů. Ale co s nimi dělají? Lze je promrhat? Lze prožít jeden dobrý a druhý špatný život? Chtějí být kočky domácími mazlíčky? Chtějí se nechat hladit a nazývat roztomilými jmény a cpát si břicha páchnoucími konzervami? Jestli jste si podobné otázky už někdy položili, tahle kniha vám je připomene docela intenzivně.

Kocour Bart měl devět životů. A na stránkách knihy je postupně všechny prožíváme s ním. Některé jsou delší, jiné děsivě krátké. Za sebou poskládány však působí jako přesuny z deště pod okap a zpátky. Hltáte jeden za druhým a pořád Bartovi fandíte a doufáte, že tentokrát nezemře, nebo aspoň ne hned, anebo ne tak hloupě. A nakonec stejně nejspíš promrhá i ten poslední…

Z kocoura se po první smrti stane zombie kočičák. Sám má na svědomí pár životů, jelikož už má plné zuby hlazení, a když se naštve, snadno se stane zabijákem. Teprve když se dostane do Číny, kde je normální jíst kočičí maso, dostane pořádně na frak. Vyžaduje to kus cynismu, otáčet stránky a sledovat, jak se z Barta stává směs mletého masa do pirožků nebo se smaží v oleji či jej kdosi napichuje na špejli coby lízátko obalené v karamelu. Příběh kocoura, kterého už nebavilo válet se doma, a tak vyvolal kočičí revoluci a stal se hvězdou, končí tím, že si pro dovolenou vybral špatnou zemi, kde se mu při smažení a opékání začalo po hlazení a hýčkání stýskat. Co asi čekal, zdivočelý mazlíček v zemi požíračů koček.

Jakmile otočíme první stránku příběhu o Bartově životě, Soledad Bravi se nám svěří, že rozhodně nechce odsuzovat stravovací návyky Asiatů, že by nechtěla být husou ve Francii, zejména kolem Vánoc, ani prasetem, kuřetem, krávou, koněm… Což čtenáře vede k přemýšlení o utrpení zvířat, která konzumujeme, a zavání to až vegetariánskou agitací. Nebo možná jen poukazuje na kulturní rozdíly a nesnaží se vrhat špatné světlo na Asii jen kvůli tomu, že tam jedí kočky, v Evropě tak oblíbené domácí mazlíčky.

Komiks je memento mori, příběh ambiciózního kocoura, jehož předlohou je údajně kočka, která skutečně vylezla ze svého hrobečku na Floridě. Totiž kocour, který se osvobodil se od zažitého modelu mazlíček – páníček a žil na vlastní pěst. I když jej to stálo víc životů, než si plánoval. Dospělí se na knížkou Soledad Bravi pobaví, možná i zamyslí. Pro citlivější děti je to knížka trochu drsná, avšak takový je i život sám.

www.iliteratura.cz, 1. 7. 2017, Kristýna Žáková

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3229