Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 31. března 2017 - 13:48Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Noční život sedlových střech


H. P. Lovecraft, August Derleth: Strážci z hlubin času / obálka John Coulthart/ překlad Jindřich Veselý/ vydal Volvox Globator, Praha 2016/ stran 460/ cena 549 Kč

August Derleh byl zčásti současník, snad přítel, a rozhodně pokračovatel velkého Howarda Phillipse Lovecrafta. Část ze šestnácti povídek v této sbírce stvořil podle Lovecraftových poznámek, dalšími doplňuje a rozšiřuje jeho texty – zejména Hrůzu v Dunwichi - , ve dvou učinil z HPL víceméně hlavního hrdinu a v několika jiných naopak volání Cthulhu skoro neslyšíme. Děsivě nádherné Lovecraftovy světy trochu zjednodušuje a část jejich kouzla stírá zeměpisnou lokalizací; také jen v málo případech přichází s nějakým originálnějším začátkem, než je (prokleté) dědictví, ale smíříme-li se s tím, že král může být jen jeden, tak nás tyhle příběhy nezklamou.

Nechybí v nich hrůzy hladce překonávající propasti prostoru a času, čarodějnické rodiny i rituály, (právem) ustrašení venkované, nezdařené či horší, protože úspěšné experimenty, mimozemské entity, degenerované rody z Innsmouthu, Necronomicon… a tu a tam podivně zašmodrchaná stylistika, oznamující například, že „se panorama města probírá k nočnímu životu se svými sedlovými střechami“. Jo, a komentáře na konci zbytečně citují celé věty z povídek, které jste právě dočetli.

Pevnost, březen 2017, Jakub Zahradník

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3308