Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. března 2017 - 18:34Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Franz Werfel nalezl Archimedův bod


Jeden z nejvýznačnějších románů pražského rodáka Franze Werfla (1890-1945) Barbora neboli Zbožnost vychází dnes v nakladatelství Volvox Globator.

PRAHA – V Rakouském kulturním institutu v Praze dnes proběhne slavnostní prezentace nového překladu románu pražského německého spisovatele Franze Werfla (1890-1945) Barbora neboli Zbožnost. Autorem nového překladu je Radovan Charvát.

Kniha poprvé vyšla v roce 1929 a práce na ní byla pro spisovatele východiskem z vnitřní krize – do češtiny byla tehdy přeložena o pouhé dva roky později.

Během italského pobytu v roce 1927 Werfel pracoval na svých slavných autobiografických novelách Smrt maloměšťáka, Dům smutku a dalších, za něž – a za překlady poezie Otokara Březiny do němčiny – obdržel v roce 1930 Československou státní cenu. Ve svých prózách se Werfel vrací do Prahy, do doby svého dětství a mládí a snaží se nalézt odpověď na řadu otázek, které ho trápily. Hlavní postavou románu Barbora neboli Zbožnost je lodní lékař Ferdinand R., který rovněž bilancuje svůj dosavadní život – vedle svých vlastních „malých“ dějin také velké dějiny světa, v němž žije a jejž po zhroucení během první světové války čekají v následujících desetiletích otřesy nepoměrně horší. Proti vykořeněnosti svého hrdiny postavil Werfel v krausovsky soumračných „posledních dnech lidstva“ víru služky Barbory v její nerozdvojenosti a čistotě. Předlohou k této románové postavě, o níž se vlastně přímo hovoří na počátku a na konci románu, byla Werflova chůvaBarbora Šimůnková, přezdívaná Bábi. V době, kdy Werfel psal svůj román, ještě žila – bylo jí sedmdesát let. Příklad služky Barbory přivedl Werfla na sám práh katolicismu, což mu vyčítali jeho přátelé, například Max Brod. O něco později, v polovině třicátých let, mu však jeho víra byla Archimedovým bodem v polemice s totalitními ideologiemi fašismu, nacismu a komunismu.

Úvodem slavnostní prezentace promluví znalec pražské německé literatury profesor Kurt Krolop, ukázky z Werflova románu přečte Petr Nárožný.

Lidové Noviny, č. 18/12, prosinec 1997, Josef Mlejnek

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 2958