Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. března 2017 - 18:34Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

MAGIE A ČARODĚJNICTVÍ V EVROPĚ, SVATBY – DĚJINY SVATEBNÍCH OBŘADŮ NA ZÁPADĚ, ANDĚLÉ – OHROŽENÝ DRUH


Robert Muchembled
MAGIE A ČARODĚJNICTVÍ V EVROPĚ
(Volvox Globator, 1997, 302 strany, z francouzštiny přeložil Jiří Našinec)

Nakladatelství Volvox Globator ve své edici, nevím proč nazvané Garuda, vydává samé pěkné knihy. Jedinou jejich vadou snad je, že jsou velmi tlusté a tak trvá dlouho, než o nich můžeme podat pořádnou zprávu. Pro jistotu je zvoleno i menší písmo, aby počet stran nebyl ještě větší. Zatím jsem psal o knize Mystéria sexu, snad nejkvalitnější svým filosofickým i praktickým obsahem. Téma této knihy je ryze evropské a křesťanské, protože nikde jinde ve světě, ačkoli existuje čarodějnictví všude, nebyly pořádány soudní procesy s těmito lidmi a už vůbec ne popravy v tak děsivém počtu obětí. Avšak tato kniha, napsaná kolektivem deseti odborníků z celého světa a přeložená výborně Jiřím Našincem, není jen o honech na čarodějnice, ale přináší celkový přehled vývoje magie a čarodějnictví, vzniku obav z kouzel, pronásledování v 15. - 18. století s podrobnostmi i statistikami ze všech evropských zemí, současným stavem této oblasti hlavně ve Francii a perfektní výběrovou bibliografií. V neposlední řadě je v knize mnoho dobových rytin a kreseb, které vše dokreslují. Pro duchovně praktikující i další zájemce přináší toto téma mnoho poučného a není marné si ji prostudovat.

 

Jean-Claude Bologne
SVATBY – DĚJINY SVATEBNÍCH OBŘADŮ NA ZÁPADĚ
(Volvox Globator, 1997, 392 strany, z francouzštiny přeložila Barbora Chvojková)

Dalším tlustým dílem z téže edice je tato, dalo by se říci, etnografická kniha, kterých vychází ve Francii velmi kvalitních hodně. Musím obdivovat jejího autora za zpracování tématu, které si muselo vyžádat obrovské znalosti a nesmírně integrující postřeh, aby vůbec byla kniha čtivá, což je. Navíc se obsah zabývá v podstatě jen Evropou a křesťanským pojetím sňatku, úpadně rozvodu, až moderním sňatkem či volným svazkem. Přesto při čtení zjistíme, že autor často přirovnává k jiným kulturám. Manželství je všude posvátné, jen v křesťanství božské a na věky. Je vysvětlen vznik manželské instituce od křesťanských apokryfů ze 7. – 9. Století Knihy o Adamově zápasu, přes raný středověk, k počátku pochyb a rozpadu tohoto pojetí v renesanci, vzniku nemanželských svazků v 17. – 18. Století, až k dnešním volným, rovnoprávným vztahům. Při čtení se člověk dozví mnohé z lidských dějin, o čem se normálně nepíše, pochopí chování leckterých panovníků a samozřejmě církve. Ovšem křesťanský přístup se od počátku zabývá především sexualitou, jejím potlačením a pochopením jako hříchu, namísto správným využitím a transformací. Toto pojetí je všem ostatním kulturám cizí. Zdá se, že největší roli zde sehrál majetek, touha pomoci a především rozum (ale ne zdravý). Snad se proto mnozí z vás mohou při čtení nejen poučit, ale i lecčehos vyvarovat. Možná b v knize zaujal občas i nějaký ten obrázek při tom množství stran. Jinak je tu opět bohatá bibliografie.

 

Molcolm Godwin
ANDĚLÉ – OHROŽENÝ DRUH
(Volvox Globator, 1997, 168 stran, z angličtiny přeložil Jindřich Vacek)

Třetí kniha ze stejné edice, o níž chci psát, se možná pro někoho zabývá příliš náboženským tématem, podle něj odlehlým dnešnímu životu. Zahledí-li se však pozorně do této krásně provedené knihy, zjistí, že její autor není vůbec žádný dogmatik. Obsah pojmul jednak vědecky, ale zároveň s nadhledem. V první části, složené ze čtyř kapitol (křídel), se sice dozvíme rozdělení andělů na různé druhy a podrobnosti o nich, ale v druhé části, se sedmi kapitolami, rozebírá pravdivost starověkých i dnešních setkání s těmito bytostmi a dochází k mnoha styčným bodům s mimozemšťany. Přesto všechno není vyvozen žádný závěr, jen je předloženo mnoho podnětů k zamyšlení a necháno na čtenáři, aby si udělal vlastní názor. Kniha tentokrát ani není silná a má opravdu velké množství nádherných rytin a obrazů.

Dotek, č. 11, listopad 1997, Jiří Mazánek

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3101