Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. března 2017 - 18:34Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Budování kapitalismu


Úspěch mívá mnoho otců, neúspěch bývá vždycky sirotek. Proto je obdivuhodné, že ke spoluotcovství kupónové privatizace se ještě dnes někdo veřejně hlásí. Činí tak Tomáš Ježek v knize Budování kapitalismu v Čechách. Kupónovou privatizaci prý vymyslel spolu s Dušanem Třískou 2. února 1990 při procházce zámeckým parkem v Kolodějích.

Škoda, že oba vynálezci se tím parkem neprocházeli alespoň týden, mohlo e napadnout něco rozumnějšího. Není náhoda, že pro privatizační skutky od konce roku 1991 se nám otců nedostává. Tehdy totiž se „kupónovka“ rozjela naplno, tehdy vzniklo ono turistické kuriózum, zakazující soudům privatizační činy vůbec přezkoumávat, tehdy se rozjela lavina majetkových přesunů, aniž by si někdo z odpovědných lámal hlavu třeba vznikem investičních fondů. Říkalo se tomu „úprk údolím smrti před právníky“. Autor této floskule znám je: Tomáš Ježek. Dá se pochopit, že se k ní dnes nehlásí. Není přece samuraj.

Na pozadí neslýchaně kritického materiálu ministra financí Pilipa o těžkých vadách velké privatizace získává kniha rozhovorů s Ježkem Budování kapitalismu v Čechách pikantní příchuť. Čtenář si uvědomí cosi neuvěřitelného. Dvacet „chlapců, co spolu mluvili“ v Ekonomickém či Prognostickém ústavu, vzalo Československo, později Českou republiku, do svých rukou a uhnětlo ji k dnešnímu obrazu. Právníky či filozofy k důlku s kuličkami moc nepouštěli. Kdo měl jiný názor, byl „eliminován“ jako žvanil či zastánce třetí cesty. Jenže ti žvanilové a třeťocesťáci privatizovali Škodovku v Mladé Boleslavi a Glavunion v Teplicích. Chlapci, co spolu mluvili, privatizovali Tatru Kopřivnice, Liaz Jablonec, Poldi Kladno. A vytvořili kapitálový trh, který odstraší i nejodvážnějšího zahraničního investora.

I malé miniatury autorovy stojí za přečtení. Třeba ta, jak Vladimír Dlouhý se málem čtvernožky dobýval do Laterny magiky, kde se dělila moc. Arabeska o plejbojovi Dybovi. Charakterové limity českého premiéra aneb proč Václav Klaus nemohl být disidentem. Tomáš Ježek si nakonec nepřál, aby jeho kniha spatřila světlo světa. Není těžké pochopit, proč.

Právo, 04. 11. 1997, Jiří Hanák

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3266