Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 18. března 2016 - 19:05Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Rostliny bohů


Rostliny bohů
Jejich posvátná, léčebná a halucinogenní moc
Richard E. Schultes, Albert Hofmann
Vydal Volvox Globator a Maťa 1996

Nádherná kniha. Potřebná kniha. Přitom stačí jen listovat, prohlížet obrázky a nechat docházet souvislosti. Románská freska z 13. století (str. 83) zobrazuje biblickou scénu pokušení Evy v rajské zahradě. Strom poznání obtočený hadem, se překvapivě podobá muchomůrce. Bronzová soška Šivy, tvůrčího i destruktivního principu vesmíru, z 12. století z jihovýchodní Indie (str. 11) s girlandami květů durmanu v Šivových vlasech. Čínská socha Buddhy (str. 108), který je obklopený stylizovanými květy durmanu. Aztécká soška z 16. století (str. 62) s motivy posvátných rostlin na těle sošky. Dřevořezba německého malíře Holbeina (str. 86), zobrazující čarodějnici na své zahrádce, plné psychotropních rostlin. Starořecký vlys, zobrazující Persefonu, královnu mrtvých, s klasem obilí v rukou, na straně 103, věnované Eluzínským mystériím, pravděpodobně založeným na účincích obyčejného námelu. Ornamenta Tukanů (str. 124, 126), znázorňující jejich halucinogeny dosažené vize. Atd.

První egoistická reakce: Jak to, že jsme o tom nevěděli? Jak to, že se to nevyučuje na školách? Jakým právem nám společnost zakrývá tak důležitou součást našich dějin? Co ještě nám zatajují?

Druhá reakce: Takže ony ty staré a domorodé kultury po celém světě halucinogenní rostliny systematicky rituálně využívaly (Indové sómu, Slované konopí a muchomůrku, Řekové námel, Germáni muchomůrku, Indiáni tabák či Peyotl) a dokázaly žít v míru. „Primitivní“ jsme my, kteří systematicky ničíme a vyhlazujeme život na Zemi a sami sebe.

Třetí reakce: Přes všechno to pokrytectví západoevropské civilizace jsme opět na rozcestí. Technologie sama o sobě nic neřeší. Tisíc let se tváříme, že nemáme podvědomí a předstíráme, že jsme pány světa, kterým je dovoleno vše. Dnes se ale i fyzika dostala tam, kde byli již ti, kteří (pomocí halucinogenů) udržovali rozum a duši, intuici v rovnováze. Tvrdohlavě jsme se drali „zkratkou“ – nevadí, že je zkratka delší, zato je méně pohodlná – abychom dnes pokorně objevovali již objevené.

Rozumějme si: osobně jsem se k možnostem ponoru do hlubin mysli dopracoval tradičními (zenovými) cestami. Drogy (alkohol a jiná povzbuzovadla) nepotřebuji, protože mám hudbu, ženu, tanec, zpěv, západ slunce, rosu na sedmikrásce, oblak na nebi nepřetržitý sled dalších zázraků Přesto, nebo právě proto, nejsem proti jiným způsobům rozšíření vědomí, otevření bran do bran hlubin ducha. Souhlasím se Sokratam, Terencem McKennou, Ralphem Metznerem, Timem Learym, Johnem Lillym a šamany a kouzelníky a hinduisty a dalšími, že stojí za to „poznat sám sebe“, vejít dovnitř. Samozřejmě, člověk si ale musí nejprve prostudovat „návod k upotřebení“.

Naše civilizace je asi v tomto smyslu zranitelná (jako Indiáni na „ohnivou vodu“), ale virtuální realita ayahuascera a hackera jsou téže podstaty. Počítače poáhají vědět více o tom, jak „myslíme“ a vnímáme. Internet spojí každého s každým podobně jako je spojená celá vesnice v malém otlučeném brazilském kostele, kde se u vchodu podává ayahuascový nápoj.

Drogy by neúčinkovaly, kdyby neměly s čím v našem těle reagovat. Každé jídlo, každé milování, každý smyslový stimul je odměňován „drogovým“ tělesným zážitkem. McKenna má asi pravdu: lidské dějiny docela klidně mohly začít tím, že opice začaly požívat halucinogenní rostliny. Ze zvířete se stal tvor, který si je vědom, že vnímá. A jak praví mudrcové všech věků, „to jsi ty“, člověk je v tomto smyslu Bůh. Každou myšlenkou, každým snem, každým činem vytváří svůj svět. Známé (i neznámé a s deštným pralesem mizející)´rostliny jsou pak skutečně rostlinami bohů.

Pokrytectví posledního století přetrvává v našich myslích i dnes. Drogovým kartelům a kdoví komu ještě perzekuce vyhovuje, a tak udržují současný neúnosný stav právě tak, jako naftová a bankovní oligarchie nesnáší ekologické zdroje energie či solární automobily. Každá normální lidská reakce, každá pravdu odhalující kniha, každá otevřená diskuse je velmi důležitá.

Baraka, duben 1997

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3450