Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 14. března 2016 - 12:51Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Richard Brautigan: Ano, rybí hudba


Richard Brautigan
Ano, rybí hudba
Volvox Globator, 1996

Ano, tohle je rybí hudba. Brautigan je mistr imaginace, asociace, pocitů. Nepopisuje, vrhá čtenáře přímo do nálady, dosahuje pocitu jediným slovem či slovním spojením, stejně netradičním a neošoupaným, jako je celá jeho poezie, která vždy zůstávala ve stínu prózy. I zde je však Brautigan řazen mezi tzv. „malé autory“, nikdy se jako básník neprosadil, přesto jím především byl. Veškerá jeho díla jsou napěchována nedostižnou poetikou. Jeho povídky jsou vlastně jen netradičními básněmi. Co potom čekat od básní? – Koncentrát. Kdo jednou přistoupí a propadne Brautiganovu smyslu pro poezii, bude už potom ostatní básníky nutně považovat za úplně jiný druh zvířete. Třeba za dinosaura. Až půjde Brautigan s ostatními pstruhy k řece pít/ schová se v podchodech, hradech a autech/ Trpělivě bude čekat, až dinosauři odejdou.

Po kratičkém výběru z Brautiganovy básnické tvorby, který ještě překládal Jan Zábrana (Stopař Galilejskej v Horoskopu orloje), je na světě útlounká, oproti minulosti však velmi obsáhlá knížka jeho skvělé poezie, o které Zábrana řekl, že je to „vůbec nejzajímavější pokus, jaký znám, najít poezii i tam, kde jako by nikdy nebyla...“

PS: Jen překlad Olgy Špilarové mohl být snad o trochu tvořivější. Neporovnával bych, kdyby mi porovnání nebylo přímo nabídnuto: Flowerburger – hamburger neboli vepřenka z květin. Důmyslný to důkaz Brautiganovy hravé tvořivosti zůstal v překladu v anglickém jazyce – nepřeložen. Jan Zábrana pro něj však ve svém dřívějším překladu vynašel slovo stejně rozverně jako Brautigan: kytkočenka. A Baudelaire by byl určitě prodával raději kytkočenky, mít svůj krámek místo v San Franciscku třeba na Zelňáku.

TAMTO, květen 1997, Richard

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3528