Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 14. března 2016 - 12:51Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

IAN MCDONALD: Revoluce v hlavě


IAN MCDONALD
Revoluce v hlavě (Beatles, jejich písně a 60. léta)
Volvox Globator, 1997

Další bible broukologů, beatlefilů, merseysoundznalců a liverpoolmilovníků, prostě všech, kdo hledají své kořínky v sixxties. Tentokrát jde o zcela jiný pohled, než kdysi nabízel Poplach kolem Beatles, Beatles v písních a obrazech, Matznerova kniha lakonicky nazvaná Beatles, nebo současně s „Revolucí“ se objevivší „Den, kdy se potkali John a Paul“, či jak se jmenuje ten pokus o popis nejdůležitějšího dne 20. století. Revoluce v hlavě se skládá ze tří částí – čtyřicetistránkový Úvod je studií na téma šedesátá léta a Beatles v nich, případně naopak; ve druhé části, rozdělené na tři pododdíly (Vzestup, Vrchol, Sestup) je postupně a podrobně rozebírána každá ze 186 písniček, které kdy Beatles nahráli, frekvence po frekvenci. Když píšu podrobně, myslím puntičkářsky: kdo písničku kdy napsal, co tím myslel, co měl k obědu, kdo při nahrávání brnkal na piáno a kdo vařil kafe, za kolik byla tráva, kolikrát písničku natáčeli, než byli spokojeni, co na to královna, proč je text o tom, o čem je a není o něčem jiném, který verš je Johnův a který akord Paulův ... Zní to ironicky? Ale vážně to tak je! Třetí část knihy je Chronologie, do tabulek pečlivě uspořádaný přehled, co dělali Beatles, co v té době vycházelo na deskách a co na to zbytek světa – třeba politika a ekonomika. To vše někdy den za dnem, jindy třeba po týdnu – podle toho, nakolik se svět zrovna točil kolem Beatles.

Teď to vypadá, že si z knížky dělám legraci, jenže ona je opravdu absurdně podrobná a mimo jiné právě v tom spočívá její kouzlo. Fanatik do Beatles, stejně jako zvědavý novinář či muzikant se dozví skutečně úplně všechno, co o Beatles, jejich písničkách, nahrávání a dobových souvislostech vědět potřebuje, čtenář je velice přehledně naváděn a odkazován – až si dokážu představit člověka, který Revoluci v hlavě přečte „na jeden zátah“, ač nevím, k čemu mu to bude dobré. Závěr knížky tvoří slovník pojmů, z nejž se dozvíte např. co je dokonalý (absolutní) sluch nebo čemu se říká refrén. Užitečné, co?

Překladatelé (Tomáš Zábranský, David Záleský) si nedali záležet nebo ve Volvox Globatoru nemají korektora, a tak budete číst věty, které v českém jazyce nemají co pohledávat, zjistíte, že shoda podmětu s přísudkem byla patrně zrušena, o drobnějších prohřešcích nemá smysl se zmiňovat, což je ale bohužel stále častější.

Přesto nejen znalcům Beatles tuhle knížku doporučuji – až si ji přečtete, budete o nich vědět všechno. Jenom si nezapomeňte občas pustit třeba „Revolver“.

TAMTO, květen 1997, Tomáš Písař

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3382