Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. února 2016 - 16:50Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Křižácké tažení proti drogám


Po knize J. X. Doležala přichází v krátkém sledu na náš trh další kniha o marihuaně. VELKÁ KNIHA O KONOPÍ ROWANA ROBINSONA z nakladatelství Volvox Globator je ale postavena na jiném základě než předcházející expresivní pamflet: je to po všech stránkách robustní kulturně-politické dílo, které chce rehabilitovat pěstování konopí.

A má pro to silné argumenty. Přibližně celá její první třetina se věnuje možnostem, které konopí poskytuje: lze z něj stejně dobře vyrábět košile, recyklovatelný papír, vláknité desky, sadbový substrát, biofiltry i podestýlku. Konopná biomasa má jen dvakrát nižší výhřevnou hodnotu než uhlí. Z hlediska nákladů, do nichž třeba promítnout i ekologické náhrady (rekultivace skrývek, naftové havárie atd.), je však levnější. Při zplynování přitom nevznikají odpadní produkty na bázi síry, nevzniká oxid uhličitý atd.

Druhá třetina knihy je věnována historii a lékařským účelům. Marihuana léčí nejenom neurózy a spazma, ale je i vynikajícím antibiotikem. Ničí třeba gram-pozitivní bakterie, rezistentní na penicilin. Působí proti pásovému oparu. Pomáhá proti artritidě, proti dermatitidám, zvyšuje účinnost antinádorové farmakoterapie. Z hlediska historického pak nenajdete zemi, v níž by účinky konopí nebyly známy a využívány.

A konečně poslední část knihy – svým způsobem principiální – popisuje novodobé křižácké tažení proti konopí. Je to otevřená žaloba amerického systému. Bombastické antidrogové kampaně jsou srovnávány s politikou prohibice, na úpravě legislativy je ukázáno nezákonné jednání DEA a dalších protidrogových „tajných policií“. Jeden prezident za druhým – Ford, Nixon, Reagan, Bush –zde defilují jako strážci metod, které jsme zvyklí spojovat výhradně s totalitními systémy. Je to čtení, které vyvolává lecjaké otázky. Můžeme se usmívat ekologickému mesianismu či dosud ne zcela otevřeným alternativním léčbám. Ale tváří v tvář vědomé a cílené genocidě, kterou s vynaložením vší techniky a miliardových nákladů provádí světový četník – Spojené státy – v boji s drogami, ukazuje, že za vším stojí především lobbystické zájmy, kšeft, korupce a strach ze ztráty moci.

Jediné, co lze knize vytknout je to, že ve svém útoku přestává od určité chvíle rozlišovat mezi tažením proti tvrdým a měkkým drogám. Nicméně stojí za pozornost, protože má-li pravdu, bude jeden z největších problémů dvacátého století – problém drog – jednou možná opravdu interpretován jako jakási Druhá prohibice...

Nové knihy, č. 10/97, říjen 1997, Ivan Vágner

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3678