Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. února 2016 - 17:52Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

ROBERT M. PIRSIG: Zen a umění údržby motocyklu


ROBERT M. PIRSIG
Zen a umění údržby motocyklu
Volvox Globator 1995

O této knize by se daly psát filozofické studie, protože ona filozofickou studií vlastně také je. Ale to by na bestseller bylo trochu málo a podivno. Rámec celému příběhu dává motocyklová road - movie. Větší prostor však dostává zkoumání nejzákladnějších lidských hodnot a napínavě vystavěné odkrývání osobnosti hlavního hrdiny. Každé z témat by obstálo samostatně, byť v naprosto odlišných knihách (filozofická přednáška, psychologické drama, technická příručka, variace na On the road), ale tady jsou spletena s nevšední působivostí, která dodává napětí i často až akademickému textu. |Vícevrstevný příběh je nejen přitažlivý, ale i závažný – hlavní hrdina řeší otázky dobra a zla a své výlučné rozdvojení osobnosti vykládá tak, že se cítíte ohroženi vy sami.

Stejně jako se z temných hlubin noří osobnost hlavní postavy, rodí se i velmi osobitá filozofická teorie, která má nesporný půvab pro všechny pro všechny, kterým nestačí stávající rozměry materialismu ani idealismu. Často značně náročné pasáže autor vysvětluje se zřejmou trpělivostí a zaníceností. Díky tomu lze s postupujícími stranami vychutnávat napínavé střetávání všech plánů příběhu, o nichž se nedá více prozrazovat bez ochuzení čtenáře. O základním střetu dvou z nich prozrazuje vše podstatné výstižný název.

Robert M. Pirsig, redaktor a autor technických příruček (v Zenu je strohý jazyk dobře cítit), knihu vydal v šestačtyřiceti, v roce 1974. Volné pokračování přišlo po sedmnácti letech.

Autor sám své dílu označuje „pouze“ za „nositelku kultury“, tedy knihu, která zbořila ve vhodné době určitou konvenci, ale Zen má i vysokou literární kvalitu.

Tamto č. 2, únor 1996, Marek Zouhar

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3435