Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. května 2015 - 19:07Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

JUHA SEPPÄLÄ: Švihadlo


JUHA SEPPÄLÄ: Švihadlo
Volvox Globator

Nestává se často, abychom se u nás setkávali se soudobou severskou prózou – čtyřicetiletý Fin Juha Seppälä a jeho novela Švihadlo, vydaná nedávno nakladatelstvím Volvox Globator v edici Medusa, patří k výjimkám; navíc příjemným a rozhodně pozoruhodným.

Seppälä ve své novele líčí nedlouhý časový výsek ze života hlavního hrdiny, nezaměstnaného absolventa hudební teorie, který je nucen nechat se živit manželkou. Jeho každodenní scénář se točí jen kolem výchovy sedmileté dcerky Mari, zatímco se mu přímo před očima rozpadá manželství a on den za dnem propadá hlubším depresím. Nečekané tragické vyústění celého příběhu je pak výtečnou pointou, která se ale obejde bez zbytečného sentimentu a srdceryvných popisů. Ačkoliv Seppäläho styl se přísně drží maximálně spisovného jazyka, nelze mu upřít živost a spád, které čtenáře naplno vtáhnou do atmosféry hrdinových stavů plných beznaděje a tísně a to i přesto, že jde v podstatě o lakonický popis každodenních událostí. Výtečně jsou navíc mezi tyto ´deníkové´ běžné postřehy a úvahy vloženy dopisy, které si vyměňuje hlavní hrdina se svojí matkou, kterou nikdy nepoznal. Na jedné straně se tak čtenáři v dopisech adresovaných synovi odkrývá pohled do hrdinovy minulosti, na druhé se z vysněných nepravdivých odpovědí dočítá, jak by si tenhle vzorný otec, ale zkrachovalý manžel představoval svůj úspěšnější a veselejší život.

Pocit zmaru, bezvýchodnosti a nesmyslnosti jakéhokoliv bytí v této problematické době je dobe známý většině myslících obyvatel této planety; jedno jestli v Americe, severských zemích či střední Evropě. Seppälä nemluví o ničem objevném, popisuje jen pocity jedné z objetí civilizační choroby konce dvacátého století, která s postupujícím časem začíná postrádat smysl života – ale dokáže to podat velmi citlivě a působivě, přitom neobyčejně realisticky. Švihadlo sice není knížka k vylepšení neveselé nálady, rozhodně by ale neměla ujít vaší pozornosti, protože věřte, že ve Finsku nezemřela literatura s Mikim Waltarim, jedním z mála u nás známým autorem druhé poloviny dvacátého století.

Rock & Pop, červen 1996, Honza Dědek

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 4065