Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. prosince 2013 - 14:12Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Kocour Vavřinec je starší než Čtyřlístek. Teď se vrací v knize


Pro generaci dnešních čtyřicátníků až padesátníků jsou kocour Vavřinec, psí slečna Otylka, kozlík Spytihněv a prasátko Mojmír součástí dětství.

V mnoha myslích – a možná i na leckterém pískovišti – tato komiksová čtveřice bojovala o prvenství s dnes známějším a populárnějším, nicméně o dva roky mladším Čtyřlístkem.

Komiksové příběhy kocoura Vavřince z časopisu Mateřídouška z let 1967–1975 se ovšem nyní vydávají nejen za pamětníky, ale snad i za novými čtenáři: vycházejí v knížce S kocourem Vavřincem od jara do zimy. Komiks byl dílem manželské dvojice Dagmar Lhotové a Zdeňka K. Slabého, literátů zaměřených na tvorbu pro děti.

"Podivovali jsme se nad tím, že se nikdo nesnaží vytvořit kreslený seriál, který by děti opravdu zaujal. Nějaké pokusy tu byly, ale končily po několika číslech, přinejlepším po jednom ročníku. A tak jsme si jednou v našem bytě v Lesnické ulici sedli u krbu s ilustrátorkou Věrou Faltovou, která se nám jevila pro tento účel jako nejlepší, a začali vymýšlet. Když jsme se shodli, že by protagonisty měli být zvířecí hrdinové, vyvstávali nám jeden po druhém automaticky před očima," zavzpomínal před časem na vznik komiksu Zdeněk K. Slabý.

Právě vycházející kniha, která bude pokřtěna za účasti autorů ve středu 11. prosince od 17 hodin v pražské čítárně Unijazzu, je výsledkem nejen sběratelské, ale i restaurátorské práce.

Jde o reprinty stránek starých mnohdy více než pětačtyřicet let. Sto sedmnáct příběhů doprovází Slabého studie, která vypráví o historii celého "vavřineckého fenoménu".

MF DNES, 11. 12. 2013, Ondřej Bezr

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 4557