Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 17. ledna 2011 - 12:59Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Encyklopedie představuje sex, drogy a rock´n´roll a la hippies


Název onoho téměř osmisetstránkového svazku sice zní Hippie encyklopedie, klasickou encyklopedií ale není. Většině jejího obsahu by sedělo spíše označení výkladový jazykový slovník.

Autorem obsáhlého díla, které v české verzi vydalo nakladatelství Volvox Globator, je John Bassett McCleary, skutečný ex-hippie dnes v důchodovém věku, účastník mnoha zásadních okamžiků v dějinách této subkultury (např. Monterey Pop Festivalu v roce 1967), fotograf největších hudebních hvězd té doby, posléze spisovatel a novinář. "Jsem pyšný na to, že jsem stárnoucí hippie," píše ve svém profilu na konci knihy.

Proč Hippie slovník?
Protože někteří z nás u toho byli, ale nemohou si vzpomenout.
Protože někteří z nás žili na Středozápadě a zmeškali to.
A protože někteří z nás objevili ve skříni rodičů korálky a zvonové kalhoty a chtějí vědět, co to znamená.

Hippie encyklopedie sestává ze dvou částí. Tu první sám autor nazývá "frazeikonem" a jedná se vlastně o výkladový slovník jednak termínů, nově vzniklých v 60. letech a úzce svázaných s hnutím hippies (či tzv. kontrakultury obecně), jednak běžných anglických slov, která dostala ve slangu "mániček" další význam.

V tomto ohledu je kniha skvělým pomocníkem pro profesionální překladatele i běžné uživatele, kteří například zatouží přeložit si texty písní kapel ze 60. a 70. let – ty se takovými idiomy obvykle jen hemží. Autor je uvádí, jak je v podobných případech zvykem, i s příklady v kontextu celých vět.

Samozřejmě zde najdete i klasičtější encyklopedická hesla, objasňující terminologii v širokém záběru od politiky přes náboženství (se zvláštním důrazem na indické, jak jinak) po rockovou hudbu. McCleary není jen strohým a bezpříznakovým "encyklopedistou", mnohá hesla z věcné či jmenné linie slovníku buď přímo nebo jen mezi řádky komentuje, na což upozorňuje i v úvodní stati, nazvané příznačně Bez omluvy.

Někteří kritici namítnou, že informační příručka, kterouž tato kniha je, by neměla obsahovat názory autora; přesto je občas vyjadřuji, protože éra byla velmi vyhraněným časovým úsekem a jisté postoje, které zastávám dnes, vycházejí, doufám, z typické hippie filozofie.

Druhá, rozsahem kratší část Hippie encyklopedie, pak přináší v tematických blocích přehledy nejrůznějších faktů a dat, tak či onak se vztahujících k hippies. Týkají se historie boje za občanská práva v USA, války ve Vietnamu, aféry Watergate, feminismu, rasové a sexuální rovnoprávnosti, ekologie, drog či náboženství.

17. 01. 2011, idnes.cz

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5370