Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 28. prosince 2010 - 11:52Volvox.cz si právě čtete pouze vy
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Prohlížejte Dylana, čtěte Dylana, zpívejte Dylana


Těsně před vánočními svátky se objevila na českém trhu obsáhlá publikace Dylan: 100 písní a fotografií. Jedná se vlastně o luxusně vybavený zpěvník nejslavnějších kusů patrně nejvýznamnějšího písničkáře všech dob.

V roce 2005 vyšel péčí nakladatelství Kalich základní kámen literatury, týkající se Boba Dylana: obsáhlý svazek Lyrics/Texty 1962-2001. Kompletní písničkářovu textovou tvorbu tehdy přeložili Gita Zbavitelová a Michal Bystrov, redaktorem byl Michal Plzák. Dvě třetiny tohoto týmu, Zbavitelová a Plzák, stojí i za českou verzí aktuální publikace.

Samozřejmě si lze jen těžko představit, že by takovýto "zpěvník" někdo tahal do hospody či k táboráku: kniha velkého formátu o více než šesti stech stran na křídovém papíře a v pevné bytelné vazbě má svou váhu, a to zdaleka nejen myšlenkovou a estetickou.

Ke každé ze 100 chronologicky řazených písní od Song To Woody z debutového Dylanova alba z roku 1962 po Thunder On The Mountain z předposledního autorského alba Modern Times z roku 2006, je přiřazena fotografie v celostránkovém formátu. Neodpovídá vždy úplně přesně období vzniku písně, ale to není příliš podstatné.

Co se samotných písní týče, je uvedena velmi stručně souvislost, v jaké píseň vznikla, přidán citát buď autora samého nebo některého z jeho spoluhráčů, kolegů či obdivovatelů (nemusí se nutně vztahovat ke konkrétní písni), a pak to, co je nejdůležitější, tedy notový zápis s akordovými značkami a diagramy akordů, a anglická i česká verze textu.

Gita Zbavitelová použila vlastní překlady ze zmíněného kompletního souboru textů a dopřekládala ty, pod nimiž byl v původní verzi podepsán Michal Bystrov, který se tohoto projektu nezúčastnil.

27. 12. 2010, idnes.cz

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5738