Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 5. listopadu 2010 - 13:44Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Dennis DiClaudio: Úchylův kapesní průvodce


Dnes bychom vám na Kafírně rádi představili letošní knižní novinku, vydanou v českém vydání nakladatelstvím Volvox Globator, s úctyhodným názvem Úchylův kapesní průvodce bizarními sexuálními touhami ukrytými v našem povědomí. Autorem tohoto díla je Dennis DiClaudio. V jeho další literární tvorbě můžete najít i dvě další příručky: The Paranoid´s Pocket Guide a The Hypochondriac´s Pocket Guide. Úchylův kapesní průvodce tak na tuto řadu kapesních průvodců úspěšně navazuje.

V rámci prvního setkání s touto knihou mne zaujaly hned dvě věci. První z nich je přebal, který by bylo možno při troše dobré vůle zaměnit s přebalem české publikace S/M – Kniha pro sadomasochisty a pro ty, kteří se jimi chtějí stát od ID Haala. Recenzi této publikace si zde u nás na Kafírně budete moci také zanedlouho přečíst. Tou druhou věcí, co mne zaujala je uchopení překladu názvu. Originál zní The Deviant’s Pocket Guide to the Outlandish Sexual Desires Barely Contained in Your Subconscious. Přeložení termínu „deviant“ jako úchyla a ne klasicky jako devianta už v podstatě přeznamenává, že od této knihy nemáte čekat hluboké odborné úvahy, ale spíše oddechové čtení, které se snaží pojmout téma s nadhledem a svérázným humorem, který mě osobně vcelku oslovil.

Autor se rámci své knihy opravdu nesnaží o to zasypávat čtenáře encyklopedickými znalostmi. Místo nich zde naleznete čtyřicet dva známých i méně známých sexuálních variací, z nichž některé jsou skutečné kuriózní, a to i pro osoby poučené. Obzory si tak můžete rozšířit nejen v oblasti BDSM, Pony play nebo kožešinového fetiše. Dozvíte se například o dakryfilii, hierofilii, či sitofilii. Schválně zda uhádnete, o jaké variace se v tomto případě jedná.

Co se týká struktury knihy, jednotlivé variace jsou roztříděny do několika samostatných relativně rozumných kategorií. U každé variace pak naleznete seznam pro ní typických pomůcek, kterými se (dle autora) vyznačuje, krátkou ukázku „z praxe“, stručný popis s uvedením různých rad a tipů, něco málo z psychologického pozadí a na závěr i nějakou tu zajímavost.

Přes to, že autor vede celý text v humorném duchu a nelze jej tedy brát vždy doslova, rozhodně se nedá říci, že by bral sexuální variace na lehkou váhu, nebo je dokonce zesměšňoval. Naopak uvádí, že právě někteří „pionýři“ v oblasti sexu nezanedbatelně obohatili sexuální život a dokázali tak posunout jeho hranice.

Dále bych ráda upozornila na zadní stranu knížky, kde naleznete dva protikladné názory na termín „úchyl“. První z nich jej chápe jako popis osoby, která se významně odchyluje od přijatelné normy a se kterou byste nechtěli sdílet jednu postel. Tím druhým je citace, pocházející z filmu Nebe, peklo, která naopak nepojímá úchyly nikterak negativně a jejímž autorem je jeden ze zakladatelů serveru BDSM.CZ Altair.

Co říct závěrem? Knihu bych určitě doporučila každému „úchylovi“ jako humorné, oddechové čtení, které neurazí a naopak může být dokonce inspirací, ale dále také vanilkám a jiným „neúchylům“, které, jak doufám, nevyleká, ale naopak by mohla podnítit jejich zájem o něco více, než „pětiminutovku“ každou středu při zhasnuté lampičce a se zavřenýma očima.

04. 11. 2010, www.kafirna.eferno.cz, Kitty

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5411