Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. října 2010 - 13:07Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Půvab kreslené erotiky


Komiks v poslední době získává na popularitě. Nakladatelství Volvox Globator nezůstalo stranou a vydalo Erotický komiks od Tima Pilchera.

Ta knížka je jako koketa, kterou jste potkali v baru: více slibuje, než nabízí. Ale i když nedostanete úplně to, co jste čekali, stejně si uvědomíte, že jste s ní strávili celkem příjemný večer.

Jestliže sex byl vždy přístupný pro každého, rafinovaná erotika se stala především výsadou privilegovaných. Ale jak je to v případě erotického komiksu, když komiks odjakživa nese stigma pokleslé lidovosti a elity se mu vyhýbaly? Na to sice kniha Tima Pilchera neodpoví, ale i tak v ní o informace není nouze. Nezapomeňme, že nejde o soubor košilatých kreslených příběhů, ale o pokus zmapovat výběrové dějiny žánru.

Autor sice začíná zeširoka - respektive od pravěku, ale brzy se stočí na angloamerickou linii, které zůstane věrný. Jestliže v úvodu alespoň zmíní Kámasútru a japonské erotické dřevoryty šunga, o celý vesmír současných japonských komiksů hentai téměř nezavadí.

Své vyprávění Pilcher skládá chronologicky a jako životní příběhy kreslířů, na pozadí společenského klimatu a politických událostí. Neopomene zdůraznit, že koncept pornografie vznikl až ve viktoriánské Anglii v 19. století. Ukáže, že hlavními hrdiny erotických komiksů nemuseli být jen obchodní cestující nebo vnadné slečny v nesnázích; této cti totiž neušli ani Hitler nebo Gándhí. Vysvětlí, jakou roli ohledně sexuálního osvobození sehrály světové války a proč měly bombardéry letectva Spojených států vlastní pinup girls. Pozornosti také neujdou „tři králové“ - Penthouse, Hustler a Playboy - či erotické komiksy, které vytvářejí ženy.

Ani ten, kdo si na informace moc nepotrpí, nemusí zoufat. Jde přece o dějiny žánru v obrazech, takže zbývá dost místa pro spoustu lechtivých obrázků. A to od nevinných vtípků až po šťavnatý hardcore.

11. 10. 2010, Týden, Radek Wohlmuth

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5763