Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 28. června 2010 - 09:37Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

RECENZE: Max Brooks, Zombie: Příručka pro přežití (Kompletní ochrana před živými mrtvými)


Pokud člověk potká zombii bez pána, měl by začít jednat rychle a rázně. Pokusím se tedy s podobným přístupem chovat i k drobnému červenému paperbacku se sympatickou okřídlenou lebkou na přebalu (i když před skutečnou zombií bych asi raději rázně utekl...).

Příručka Maxe Brookse dostala do vínku hned několik bodů náskoku před jinými knihami:

* téma - vskutku kultovní a zajímavé, které navíc skýtá nejen hororový a katastrofický, ale určitě také velký zábavný potenciál.

* opravdu důkladný přístup autora - ten evidentně strávil dlouhé hodiny poctivým zvažováním všech dostupných alternativ možného vývoje zombické hrozby, detailním promýšlením všech potřebných témat - prevence, ochrana před mozkožrouty, způsoby dopravy v zamořené krajině, krizové scénáře. Velká péče je samozřejmě věnována metodám likvidace chodících mrtvol - u každé je podrobný popis výhod, nevýhod a rizik. A navíc - závěrečný soupis více či méně doložených útoků zombií napříč časem od doby egyptských faraonů až do současnosti je opravdu působivý.

* poměr cena a výkon - za 199 korun čtenář dostane relativně obsáhlý a současně velmi čtivý text, navíc v pěkném kompaktním formátu. Vím, jedná se o příručku, velikost do kapsy by se tedy dala čekat, ale nakladateli se podařilo knihu udělat tak nějak sympatickou.

Potom je ovšem třeba jmenovat i jiné body, které podle mého názoru trochu sráží celé dílo směrem k průměru:

* není zcela zřetelné, zda se jedná o vážně míněnou knihu (byť na poněkud nereálné téma), nebo zda je autorovým hlavním cílem pobavit – dovolil bych si předpokládat, že původní idea byl humor. Použitý "seriózní" styl textu v tomto směru občas drhne. Texty jednotlivých kapitol jsou často tak detailní a technicky zaměřené, že je čtenář začne brát vážně… až do té doby, než si uvědomí téma knihy a fakt, že...

* ...zombifikace je podle autora vlastně infekcí způsobovanou virem nazvaným "solanum". Jde vlastně o nemoc, sice asi nevratnou, ale pořád nemoc - čili zapomeňme na mrtvé vstávající z hrobů - můj názor je možná v tomto případě možná zbytečně subjektivní, ale zkuste si to představit - žádné oživlé mrtvoly, jen běžné živé mrtvoly… no nevím.

Pro ty, kteří již se zombiemi měli tu čest, survivalisty či fanoušky různých teorií spiknutí, by hodnocení knihy mohlo bez problému přesáhnout 80 procent. Já osobně bych se spíše držel okolo sedmdesáti, ale i tak je to kniha, za kterou se nemusím v knihovničce vůbec stydět. V záplavě různých příručkovitě tvářících se knižních počinů, které k nám v posledních letech dorazily (z těch zajímavých bych doporučil např. Xenofobovy národnostní průvodce – v devadesátých letech je česky vydávalo nakladatelství Sagitta, knihy Dave Barryho – hlavně Rukověť správného chlapa, Talpress 1998 nebo sérii Jak blufovat o…, opět Talpress od roku 1994), patří určitě mezi velmi dobrý nadprůměr.

Pro sebe mám ještě jeden zajímavý bonus ke kladným stránkám knihy - Max Brooks je synem Mela Brookse - skvělého filmového režiséra, producenta a autora (i z českých pláten a obrazovek určitě všichni znají Žhavá sedla, Němý film, Producenti a hlavně geniální parodii na Lucasovy Hvězdné války - Spaceballs z roku 1987).

Max Brooks, Zombie: Příručka pro přežití - Kompletní ochrana před živými mrtvými (The Zombie Survival Guide: Complete Protection from the Living Dead)
překlad: Pavel Sojka
obálka a ilustrace: Daniel Řehák
redakce: Petr Zenkl
Volvox Globator 2010
324 stran, 199 Kč, brožované
ISBN 978-80-7207-764-9

22. 06. 2010, www.neviditelnypes.cz, Dalmatin

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5623