Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 2. března 2010 - 10:40Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

JAK JE DŮLEŽITÉ MÍT ZABEZPEČENÝ POČÍTAČ


Kniha, která vyšla poprvé v roce 2006 (Verdugo Press) a kde Daniel Suarez ještě vystupoval pod pseudonymem Leinad Zeraus, sklidila především u "IT gramotné" veřejnosti celkem velký úspěch. Nyní můžeme i u nás, s odstupem tří let, nahlédnout pod pokličku ne tak zcela frekventovaného tématu elektronické a informační kriminality.

Děj časově umístěný do blízké budoucnosti startuje v okamžiku smrti Mathiase Sobola, geniálního programátora a designéra počítačových her. Detektiv Peter Sebeck má za úkol vyšetřit několik na první pohled nesouvisejících úmrtí, která však díky podivným okolnostem mají společného jmenovatele - program prohledávající zprávy na internetu. Poměrně záhy se rozjíždí kolotoč vyšetřování vedeného nejenom v našem reálném světě, ale i v binární dimenzi, která stále ještě pro mnohé "normální" smrtelníky skrývá mnoho překvapení.

Schematicky je celý příběh postaven na momentálně vcelku oblíbeném půdorysu - několika zprvu nesouvisejících, souběžně plynoucích dějových vláknech, která autor postupně splétá v jeden celek. Díky tomu (a také díky 456 stranám textu) vzniká prostor pro celou řadu hlavních i vedlejších postav pohybujících se v rozmanitých rekvizitách - od nehmotného prostředí elektronických sítí až po lehce dekadentní atmosféru nelegální "rave" party. Žánrově si už od počátku nese toto dílo nálepku technothriller a není důvodu ji jakkoli doplňovat nebo opravovat, sedí přesně, i když obzvlášť lehce otevřený konec knihy (a letos vycházející druhý, volně navazující díl Freedom to jenom potvrzuje) útočí na čtenářovu fantazii nebývalou silou a posouvá hlavní myšlenku knihy minimálně na hranici sci-fi.

Podtrženo a sečteno je Daemon překvapivě čtivá záležitost, a to i pro ty, kteří zrovna nemusí svůj denní rozvrh ládovat do elektronického organizéru a kterým notebook denně nepřináší víc starostí než užitku. Je vidět, že se autor pohybuje v prostředí, kterému dobře rozumí, a tak až na pár žalostně nezabezpečených počítačů se v příběhu nesetkáme s nesmysly typu mluvicího kávovaru nebo UI vraždící na dálku pomocí padajícího vedení vysokého napětí (i když.), navíc je to kniha - a to považuji za jeden z největších kladů -, kde i přes kvanta technických termínů z oboru IT obyčejný člověk neztrácí nit a dokáže sledovat děj bez toho, aby mu cokoli unikalo. V rámci žánru rozhodně nadprůměr, i když dlužno podotknout, že na první pohled to rozhodně nevypadá a úvodních několik stran je nutno právě díky rozkouskování děje nejprve trpělivě sežvýkat a strávit.

(Daniel Suarez: Daemon. Přel. Tomáš Lenikus. Obálka Jan Vojtíšek. Praha, Volvox Globator 2009. 456 s. 299 Kč) hodnocení: **** (Ríša ***)

25. 02. 2010, Ikarie, David Hlušička

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5500