Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 18. ledna 2010 - 11:05Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

A to je nějaký vtip?


Islandský humorista Dagsson se drsně směje blázinci západní civilizace Cynické vtipy z éry infozábavy boří všechna tabu a znásilňují normalitu

Islanďan Hugleikur Dagsson (1977) u nás loni debutoval svazkem kreslených anekdot A tomu se mám smát?. I ostřílení znalci South Parku, Borata či Schiza uznali, že nám sem ze sopečného ostrova zavál svěží, i když poněkud drsný vítr severák. Nová sbírka Dagssonova černého humoru A to je nějaký vtip? toto mínění jen potvrzuje.

Už autorův výtvarný styl provokuje: primitivní, na pár tahů zjednodušená kresba zobrazuje lidi jako chodící larvy, kterým tvůrce v případě potřeby dokreslí pohlaví, řitní otvor, ňadra, případně řinoucí se krev, moč, zvratky a exkrementy. Víc pro své rouhavé etudy o světě bez boha nepotřebuje.

Panoptikum zrůd Dagssonův humor má několik vrstev. Tu nejspodnější tvoří hrubozrnné šibeniční žertování typu "nejlepší dárek pro mrtvé děťátko je mrtvé štěňátko". Takový humor se líbí zvláště teenagerům, kteří jednou rukou ryjí do lavice kosočtverce a druhou háknkrajc. Atakování všemožných tabu a konvencí zřejmě nějak souvisí s pohlavním dospíváním a samo o sobě by nestálo za zmínku. Internet je podobné deviantní řachandy plný a ani Dagsson zde nezvedá laťku nijak vysoko.

Naštěstí poetika islandského tvůrce oplývá i dalšími fasetami. Ve světě, kde je zvrhlost domovem, se daří jakési vyšší, absurdní komice. Viz třeba variace na oklamaného manžela, který při pohledu na plně obsazenou postel spílá: "To snad ne! Moje žena! Můj nejlepší přítel! Moje máma! Můj pes! Santa Claus!" Na maximum vyšroubovaná nadsázka z nás snímá i tíhu každodenních mediálních katastrof, které překlápí v cynickou, leč úlevnou grotesku.

Dagsson je autorem éry infozábavy, úchylných senzací a Guinnessových rekordů. Světa, kde můžete po celý život vzorně léčit generace dětí a neštěkne po vás pes, ale když zabodujete v masturbačním maratonu, rázem se ocitnete na titulní straně. Proto Dagsson povolává na scénu celé panoptikum "ujeťáků". A možná že v jeho ženichovi, co si bere neviditelnou nevěstu, muži se třemi sty penisy či chlapácké ženě zaslechnete ozvěnu nějaké super magazínové kauzy nedávných dní.

Obklopeni temnotou Další podlaží Dagssonových anekdot tvoří mrazivá karikatura rodiny. Rodiče mučí své děti - a naopak - s jakousi vyšinutou samozřejmostí, s níž incest rovná se zájem o bližního a přízračný "Sjezd matek čichajících lepidlo a jejich znetvořených dětí" nám připadá jako čajový dýchánek v babycentru. Opačného účinku dosahuje autor destrukcí normality. Krásný letní den, dům se zahradou, dětský míč v trávě, slunce nad hlavou a muž sekající zahradu, který říká: "Jsem obklopen temnotou."

Vrcholná čísla - krom náboženských narážek - představuje spojení satiry a absurdity. Viz "důležitý" pán v obleku, který ukazuje na pašíka a za všeobecného potlesku praví: "Navrhuji postavit McDonald´s v řiti toho prasete." Chápej, jak je libo. Do bubliny nad obrázkem by ale bylo klidně možné stejně tak vepsat: "Navrhuji, aby audit Opencard provedla opička Judy" nebo "Boj s korupcí v Praze bude mít na starosti toto paraplíčko ze zmrzlinového poháru" nebo "Doktorát práv získává Ijáček"...

Co jiného než škleb zbývá bezmocným, když se jim mocní smějí do obličeje? Anebo jinak. Neníli bůh, říká Dagsson ironicky, ať politici klidně lžou a lidi pojídají lidské maso, lijí si do oka kyselinu a souloží se svými dětmi. A teprve až když se jako ten kreslířův lyžař zřítí do propasti, pochopí: "Právě jsem si vzpomněl, že nejsem bůh." Nehledejme v Dagssonových vtipech víc, než v nich je. Nicméně v těch nejlepších se toho o dnešním světě dozvíte víc než v mnoha tlustých románech.

***

Hugleikur Dagsson A to je nějaký vtip? Přeložil František Fuka Volvox Globator, Praha 2009

Foto popis| Velmi černý humOr A to je nějaký vtip?, ptá se titul druhé do češtiny přeložené knihy kreslených vtipů islandského humoristy Hugleikura Dagssona. Ta otázka je ale na místě - v Dagssonových vtipech se to hemží tématy, o nichž se většinou raději mlčí. V jeho panoptiku totiž narazíme na incest, fekálie, háknkrajcy nebo sexuální úchylky.

18. 1. 2010, Hospodářské noviny, Jan Nejedlý

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5781