Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 24. listopadu 2009 - 11:13Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

"Goth", aneb první kniha o subkultuře v češtině


Vůbec první práce protínající oblast gotické subkultury aktuálně přichází na pulty tuzemských knihkupectví. Co tedy na více než třech stech fotografiemi doplněných stránkách očekávat?

Jak už jsme vás informovali v našich novinkách, na český knižní trh se díky vydavatelství a nakladatelství Volvox Globator poprvé dostává novinka autora Ravena Digitalise s názvem "Goth" a podtitulem "Magická stránka temné kultury". Díky spolupráci s vydavatelem jsme mohli do knihy nahlédnout ještě před vytisknutím a s předstihem ji opatřit níže uvedenou předmluvou (nakonec proměněnou v doslov), ze které si můžete o výsledku udělat alespoň rámcovou představu. Digitalisově spisu se samozřejmě budeme věnovat ještě v podrobnějších recenzích na našich stránkách, kde rovněž budete mít možnost vyhrát pár výtisků "Goth" v CzSoutěži.

Milý čtenáři,

právě se Ti dostává do rukou snad vůbec první tištěná kniha o gotické subkultuře, která kdy vyšla v České republice. Ačkoliv je rozhodnutí poskytnout dílko Ravena Digitalise tuzemským čtenářům od vydavatele odvážné a více než záslužné, měli bychom brát při čtení "Goth" v potaz některé aspekty, které by mohly (zejména mezi těmi, kteří se s tímto tématem setkávají poprvé) vzbudit zbytečné zmatky.

Už samotný podtitul "Magická stránka temné kultury" naznačuje, že kniha není ani tak pojednáním o hudbě, či historii goths, ale především autorovým pohledem na duchovní pozadí této scény. Raven Digitalis (aktivní v oblasti magie, novopohanství apod.) svému dítku vdechnul mystickou auru nadpřirozena, a tak zde najdete rozsáhlé kapitoly zasvěcené tématům kultů, novopohanství, čarodějnictví, vampyrismu, meditace a podobně. Jakkoliv autor k těmto otázkám přistupuje nedogmaticky a svobodně, přiznejme si, že většina příznivců současné subkultury v reálu běžně neprovozuje wiccu, magické rituály, a nerozděluje hudbu podle čtyř živlů. Gotická scéna byla vždy převážně subkulturou hudební, a tak, pokud vás teorie o "magické stránce temné kultury" nezajímají, raději knihu odložte - ušetříte si rozčílení.

Další bod, který by mohl způsobit nemálo rozruchu, je Ravenovo rozdělení goths podle jednotlivých typů. I zde si musíme uvědomit, že se americká scéna v mnohém odlišuje od evropské, která je v přísném rozlišování na jednotlivé "poddruhy" daleko benevolentnější a více než na "skupinky" klade důraz na jednotlivce. Stačí vyrazit za hranice naší republiky na některý z velkých gotických festivalů, kde vidíme (navzdory Ravenovu dělení) číraté deathrockery pogovat na Combichrist, latexové víly s futuristickými účesy pohupovat boky na Specimen, a podobně. Pokud se s některými z nich dáte do řeči, jejich první otázka nebude: "A Ty jsi CasualGoth, nebo GutterGoth?" (většina z nich ani pravděpodobně nebude vědět, co si pod tím představit), ale "Ahoj, jak se máš, odkud jsi, a jakou máš oblíbenou muziku?".

Přes tato upozornění může být "Goth - Magie v temné kultuře" zajímavým přírůstkem do knihovničky - těm zběhlým a zvídavým, s dostatkem nadhledu (či sympatiemi k výše uvedeným tématům) poskytne výlet do amerického vnímání scény prolnutého s novopohanskou spiritualitou, a těm začínajícím alespoň napomůže pochopit rozdíly mezi metalem, satanismem, násilnými činy na školách a gotickou scénou. Zejména nováčkům s upřímným zájmem o goths a jejich subkulturu je však zároveň vhodné doporučit, aby si přečetli i další pohledy na věc (na internetu toho najdou spousty, ale i tady musí být člověk obezřetný), a aby s Ravenovou knihou nakládali jako s velmi silným alkoholem - s rozumem, a za neustálé konfrontace se zdravým úsudkem.

Goth - Magie v temné kultuře
Autor: Raven Digitalis
Vydal: Volvox Globator

23. 11. 2009, www.sanctuary.cz, Ezechiel

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5742