Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. března 2008 - 13:26Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Kniha o The Clash: rebelové se nezaprodali


Žádná z dosavadních monografií britské punkové skupiny The Clash se nepokusila do hloubky popsat vztahy mezi členy souboru a zároveň dostatečně nezmapovala zákulisní dění. Teprve kniha Smrt nebo sláva Pata Gilberta, která nedávno vyšla v českém překladu, se zaplňování těchto nepopsaných míst v historii The Clash věnuje s opravdovým zaujetím.

Gilbert, bývalý editor prestižního britského hudebního měsíčníku Mojo, vyzpovídal kromě všech členů skupiny i desítky lidí z jejich okolí.

Výsledkem je komplikovaný a stále vzrušující příběh punkových radikálů, kteří své vzteklé písně vydávali u velké firmy, jež "stáčí revoluci do lahví a se ziskem ji prodává", ale přitom nikdy nebyli přístupni kompromisům.

Nechybí líčení často drsných konfliktů uvnitř souboru, problémů s drogami i sporů s manažery - tedy situací, které pro život rockové kapely rozhodně nejsou netypické. V případě The Clash to všechno ale mělo punc jedinečnosti.

Příběh skupiny, která se od divokých začátků rychle propracovala k pestrému dvojalbu London Calling, jedné z nejdůležitějších nahrávek rockové historie, končí v roce 1985, kdy se The Clash rozloučili albem Cut The Crap, jedinou nepovedenou nahrávkou své historie.

Kniha Pata Gilberta má však ještě krátký epilog, týkající se náhlé smrti zpěváka a kytaristy The Clash Joe Strummera v roce 2002.

Ve svém zaujetí pro detaily je knížka skutečně objevná, zároveň však místy nepřehledná pro čtenáře, který o skupině už předem nemá dobré povědomí. Možná by byla srozumitelnější, kdyby se autor víc soustředil na čistě hudební stránku; ale o deskách The Clash výborně informují internetové stránky, na které Pat Gilbert odkazuje. Proto tedy ani nemá smysl pozastavovat se nad tím, že připojená diskografie je jen stručná a jsou v ní navíc drobné chyby.

Pat Gilbert: Smrt nebo sláva. Přeložil Marek Židův. Vydalo nakladatelství Volvox Globator, 2007. 470 stran. 299 korun.

27. 03. 2008, Hospodářské noviny, Jaroslav Riedel

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6105