Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 9. května 2007 - 08:53Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Duben: Martin Amis


Knihou LN tohoto měsíce se stal román Londýnská pole britského autora

Kingsley Amis je autorem Šťastného Jima a také „spoluautorem“ Martina Amise (1949). Ostatně prvotina Martina Amise The Rachel Papers byla uváděna jako dílo syna slavného autora. Rovněž nyní do češtiny přeložený rozsáhlý román Londýnská pole autor připsal svému otci.

Amis junior je členem silné generace britských autorů, k níž patří Ian McEwan, Salman Rushdie, Kazuo Ishiguro, Julian Barnes či Graham Swift a které se právě říká „amisovská“. Český překlad románu Londýnská pole (1989) pořídil Ladislav Šenkyřík, stejně jako tomu bylo u vloni přeložené Amisovy knihy esejů Na návštěvě u paní Nabokovové. Česky již vyšly taktéž romány Noční vlak, Peníze, Úspěch či Šíp času. Právě titul posledně jmenovaného románu měl původně patřit opulentní próze, která nakonec dostala název Londýnská pole.

Ambiciózní dílo, které má více než pět set stránek a jehož českou verzi publikovalo nakladatelství Volvox Globator, se snaží uchopit svět na konci milénia. Vypravěčem je americký spisovatel Samson Young, který přijíždí do Londýna. Atraktivní Nicola Sixová se rozhodne zaranžovat vlastní vraždu: „Ta dívka zemře. Odedávna po tom toužila. Lidem nemůžete bránit, jakmile se do toho jednou dají. Nemůžete bránit lidem, když začnou tvořit.“ Další vrcholy „vražedného trojúhelníku“ představují Keith Talent a Guy Clinch. První z nich je kriminálník, zajímající se o šipky a pornografii, druhý zas zajištěný a znuděný rodinným životem.

V textu se objevuje mnoho literárních narážek a také si prostřednictvím vypravěče neustále uvědomujeme, že jsme v literatuře - že zde někdo tvoří: „Všechny tři postavy mi věnovaly něco, co samy napsaly. Keith leták, Nicola deníky, Guy povídky. Ty věci byly napsány z různých důvodů: sebepovýšení, sebesdílení, sebevyjádření.“

Martin Amis se pokusil na půdorysu krimi příběhu ukázat svět plný osamělých nešťastníků a zároveň si pohrál se vztahem reality a literatury: „Představuje-li Londýn hospodu a vy chcete znát příběh celý, kam půjdete?“ Právě tyto kombinace románu zajišťují odlehčenost a zároveň hloubku.

***

Kniha měsíce
Právě dnes začíná 13. ročník pražského knižního veletrhu Svět knihy, a tak nakladatelé jistě budou muset přemýšlet, co s nadhodnotou. Knižní pučení, bobtnání a narůstání však začalo už v dubnu. Vyšla nová básnická sbírka Violy Fischerové Předkonec, prvotina Jonáše Hájka Suť a Sny Zbyňka Hejdy. Olej do ohně je název nové, povídkové knihy Lubomíra Martínka. Z detektivních příběhů byly publikovány Rané případy Hercula Poirota od Agathy Christie, čtyři povídky Georgese Simenona ve svazku Maigret a inspektor Protiva a další příběhy, kniha povídek Eda McBaina Škola zabíjení a nedokončený Penzista Friedricha Dürrenmatta. Z překladových knih nutno zvlášť upozornit na dva básnické svazky: „malou antologii německého expresionismu“ Držíce v drzých držkách cigarety, již přeložil a sestavil Radek Malý, a Křídla na konci všeho peruánské básnířky Blanky Varely. Z dalších překladových titulů stojí za přečtení autobiografické Chlapectví jihoafrického nositele Nobelovy ceny J. M. Coetzeho, román britského autora Barryho Unswortha Tanečnice, dále Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti španělské prozaičky Lucíi Etxebarrii, Penelopiáda známé kanadské autorky Margaret Atwoodové, Vášeň podle Terezy úspěšného Francouze Daniela Pennaka, „holmesovské“ Konečné řešení Michaela Chabona, Milá Páně francouzského autora Alberta Cohena, Milostná sabotáž belgické prozaičky Amélie Nothombové či samurajský příběh Musaši Eidžiho Jošikawy, který byl dvakrát zmíněn i v naší anketě. Knihou měsíce je pro nás nicméně čerstvě vydaný román Londýnská pole Martina Amise.

03. 05. 2007, Lidové noviny, ONDŘEJ HORÁK

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 8065