Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 27. března 2007 - 12:16Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Cokoli jste kdy chtěli vědět


O Beatles, samozřejmě. A nevěděli třeba ani, na co se zeptat... Anebo co jste ani vědět nepotřebovali... Napadlo by vás třeba pídit se, zda a kdy Beatles hráli v pobřežní díře jménem Morecambe? Teď už máte jistotu: hráli tam dvakrát, 29.srpna 1962 a pak 18.ledna 1963. Do takových detailů jde autor knihy Beatles encyklopedie Bill Harry, kterou v překladu Michala Bystrova vydal Volvox Globator. Ví i, že poprvé to byla středa a podruhé pátek a určitě k tomu nepotřebuje věčný kalendář.

Bill Harry toho o Beatles zřejmě víc nejvíc ve vesmíru a do své knihy toho nacpal, co se vešlo. Pohyboval se kolem kapely od počátku jako fanoušek, Lennonův spolužák a též začínající novinář. V časopisu Mersey Beat, který roku 1961 v Liverpoolu založil, o nich začal jako první soustavně psát a pokračuje v tom 45 let.

Vnějším rámcem má publikace skutečně encyklopedický ráz: různě významná i rozsáhlá hesla v abecedním řazení. Vnitřně už je její struktura rozvolněnější. Na rozdíl od disciplinovaného autorského kolektivu encyklopedií si autokratický encyklopedista nedělá vrásky, sklouzne-li k subjektivitě, což se Harrymu stává. Suchá heslovitost mu často přeroste v bodré vyprávění, marginálie si vyměňují význam s klíčovými fakty, hodně se cituje, často v podobě »hlásek«. Encyklopedii se však publikace vzdaluje především absencí odkazů z jednoho hesla k dalším a také nulovou obrazovou výbavou.

Přísně vědecká redakční rada by zřejmě autora rovněž hnala dohledat základní nacionále některých významnějších osobností, která tu tak, zřejmě podle potenciálu autorova archivu, někdy jsou, někdy scházejí. A někdy jsou chybná. Harry může být přeborníkem na Beatles, ale Roye Orbisona pohřbil oproti skutečnosti o čtyři roky později. Tápe i u přesného data narození Seana Lennona.

Sean Lennon se narodil v říjnu 1975, když už Beatles neexistovali. Kniha se snaží udržet pevný časový rámec - mapovat pouze období společného působení. Ale stejně jako to nejde udržet do minulosti, kde je třeba prohrabat se nejen v dětství Fab Four, ale i v životech rodičů a blízkých, zasahují výhonky knihy nutně i do postbeatlovské éry. Děje se tak však jen v nejnutnější míře. Harry by byl ostatně sám proti sobě, kdyby si tady vystřílel všechnu munici. Zbylo mu jí dost na to, že vzápětí vydal i samostatné encyklopedie Lennona, McCartneye, Harrisona i Starra.

Autor je redaktorem Instinktu

Bill Harry: Beatles encyklopedie.
Přeložil Michal Bystrov. Volvox Globator.
Praha 2006.

26. 01. 2007, Víkend, magazín Hospodářských novin č. 4, Roman Lipčík

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6375