Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. listopadu 2006 - 15:49Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Když všechno souvisí se vším


Vyprávění, v jehož průběhu se nenápadně proplétají osudy lidí, kteří spolu zdánlivě nemohou mít nic společného, si na přelomu tisíciletí oblíbili zejména filmaři - vzpomeňme třeba snímky Magnolia nebo 21 gramů. díky mladémubritskému autorovi Davidu Mitchellovi, nominovanému předloni na prestižní Booker Prize, máme nyní šanci opět po čase vychutnat tento přístup i v literatuře.

Mitchellova prvotina s českým názvem Hybatelé (v originále Ghostwritten) patří k dílům, která nekladou přemrštěné nároky na čtenářův intelekt, zato jej však nutí neztrácet ani na okamžik pozornost. Kniha sestává z devíti epizod, jejichž děj se odehrává v různých částech zeměkoule. Postupem času se odhaluje letmé, leč nepochybné pouto mezi aktéry jednotlivých kapitol a objevovat toto propojení je pro čtenáře přinejmenším stejně zábavné jako sledování příhod každého z nich samostatně.

Jediné, co by se Mitchellově knize dalo vytknout, je nevyrovnaná úroveň epizod. Nejsilnější dojem zanechají ty, jež se odehrávají v Asii, k níž má autor kvůli několikaletému učitelskému angažmá v Japonsku zřejmý vztah. Zato bez Mitchellových exkurzí do oblasti science fiction by se však leckterý čtenář zajisté obešel.

Veškeré slabé stránky ovšem přebíjí spisovatelův vypravěčský talent, který díky vynikajícímu překladu Lenky Pavlovské ani v češtině neztrácí na působivosti. Povídky o staré provozovatelce čajovny pod čínskou svatou horou nebo japonském fanatikovi by suverénně obstály i při vytržení z kontextu celé knihy. Ani postavám z ostatních kapitol nelze upřít životnost, ať už se jedná o skeptického moderátora nočního rozhlasového vysílání nebo o pronásledovanou vědkyni z Irska.

Kromě šance vžít se do řady rozdílných osobností dává Mitchellova prvotina čtenáři možnost zamyslet se nad tím, jak naše časem i prostorem omezené životy mohou ovlivnit věci, o nichž nemáme ani tušení. Snad právě to byl autorův hlavní cíl, a snad proto mu občas padne za oběť i věrohodnost některých částí knihy. Ovšem jako celek dokáží Hybatelé právě to, co český název slibuje - pohnout nejen děním na druhém konci planety, ale také čtenářem.

Hanspaulka č. 5, Josef Bouška

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6403