Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 11. září 2006 - 15:49Volvox.cz si právě čtou 2 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Vyšel český překlad románového debutu britského autora Davida Mitchella


Pan Fudžimoto v jedné pasáži románu Hybatelé Davida Mitchella klade před mladým prodavačem z obchodu s jazzovými deskami tyto otázky: „Proč se věci dějí tak, jak se dějí? Od toho plynového útoku v metru pořád sleduju ty záběry v televizi, tu elitní jednotku slepejšů, která to vyšetřuje, a snažím se pochopit... Proč se věci vůbec dějí? Čím to, že se svět... že se nezasekne? Co ho žene dál?“ Odpoví si sám a opět otázkou: „Mohla by tou odpovědí být ,láska'?“

V šesté kapitole Petrohrad na tuto rozmluvu nepřímo navazuje rozhovor Margarity, bývalé milenky jednoho ze sovětských politiků, a Taťány, polské agentky: „Vždycky je tu nějaké ,proč', protože je tu vždycky něco, co milovaná osoba chce. Třeba vás ten člověk ochraňuje. Nebo vám dává pocit výjimečnosti. Šanci na útěk ze stereotypu, naději na skvělou budoucnost. Možná je otcem vašich nenarozených dětí. Anebo vám přináší prestiž. Láska je jedno velké zamotané ,proč'.“ Od Okinawy po New York David Mitchell (1969) několik let vyučoval na univerzitě v Hirošimě, nyní žije v Irsku. Po Hybatelích (v originále Ghostwritten, 2000) vydal další romány number9dream (2001) a Cloud Atlas (2004). Jeho debut může při letmém listování budit nedůvěru - „nechytá příliš mnoho zajíců najednou“? Při samotném čtení se však tyto obavy rozptýlí. Rozkročení Mitchellova „románu o devíti částech“ je vskutku mohutné - od Okinawy po New York. Jak něco takového může tvořit celek? Autor kapitoly provázal decentními odkazy - takže nakonec zde vše souvisí se vším, aniž by ovšem na tento „druhý plán“ bylo neustále křečovitě poukazováno.

V první kapitole Okinawa sledujeme jednoho z členů japonské sekty, která zavinila smrt cestujících v tokijském metru, Tokio je zas vyprávěním o již zmíněném mladém prodavači a jeho lásce k dívce z Hongkongu. Třetí kapitola Hongkong pak vypráví o úředníkovi nadnárodní firmy opuštěném manželkou, který se dostává do potíží kvůli tajnému účtu. Po příbězích o majitelce čajovny pod Svatou horou a o mongolském agentovi Süchbátarovi se dostáváme do Evropy -z petrohradské Ermitáže totiž mizí vzácné originály.

Kolik vás v té posteli vlastně je Nejrozvernější kapitolou je Londýn s postavou hudebníka a spisovatele Marka, který se hned v úvodu ocitá v posteli bývalé manželky onoho britského úředníka v Hongkongu: „Doufám, že se to nezvrtne v takové to provinilé ráno, kdy vám začne vyprávět o svém příteli a mrtvém bratrovi a psu Míšovi, co jí ho před měsícem přejelo auto, a vy si říkáte, kolik vás v té posteli vlastně je.“ Marco pak také z pod kol taxíku zachrání Mo, odbornici na kvantovou kognici. Právě její neúspěšný útěk ze spárů nadnárodní společnosti na rodný irský ostrov je popsán v kapitole Clear Island.

Vtipné dialogy obsahuje rovněž „newyorská“ kapitola Noční vlak. Do nočního rádiového vysílání začne volat „Krotitel“, který je schopen získat veškeré tajné informace. Moderátor Strýček Sýček jej ale stále považuje za urputného adepta herectví: „,Kolik je teď v Římě hodin?' ,O šest víc než v New Yorku. Za osmnáct minut vyjde slunce.' ,A jak vypadá Řím po ránu? Už si papež nasadil zuby?' ,Papežův byt se nachází ve třetím patře vatikánského paláce, Sýčku, a já nedosáhnu takového rozlišení, které by zachytilo ortodontické detaily.“ V deváté kapitole se kruh v tokijském metru uzavírá.

V Hybatelích tak David Mitchell nejen prezentoval svůj vypravěčský talent, ale rovněž dokázal nenásilně naznačit, že všední životy a velké události spolu opravdu mohou nepřímo souviset, byť o tom jejich aktéři nemusí mít ani tušení.

HODNOCENÍ LN ****

David Mitchell: Hybatelé
Přeložila Lenka Pavlovská Volvox Globator, Praha 2005, 384 stran

19. 1. 2006, Lidové noviny, ONDŘEJ HORÁK

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6989