Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 21. dubna 2006 - 13:14Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Nemáte nic proti sběratelům?


Fowles dokáže velmi brilantně stupňovat napětí a budovat ve čtenáři naději na Mirandin útěk a šťastný konec. Na druhé straně ale velmi rafinovaně balancuje na hranici mezi láskou i nenávistí, jimž oba dva hrdinové příběhu střídavě podléhají.

Významný a téměř nejznámější současný britský autor John Fowles je uznáván nejen nadšenými čtenáři detektivních příběhů, ale také odborníky, pohybujícími se v oblasti literární. V jeho tvorbě se mu totiž daří využívat řady literárních postupů a stylů klasických i experimentů a zároveň je velmi dobře mixuje s žánry populárními až pokleslými. Tohoto způsobu tvorby využil již v debutu z roku 1963, jímž je právě Sběratel. Nakladatelství Volvox Globator zařadilo tento titul do své edice Albion v roce minulém.

Sběratelskou mánií trpí velké množství lidí, sbírat se dá prakticky cokoliv. Hlavní hrdina románu Johna Flowlese Frederick Clegg sbírá nejen motýly. Už delší dobu sleduje mladou dívkou, která se mu líbí a přitahuje jej, a rozhodne se, že ji unese. S vidinou uskutečnění této myšlenky zakoupí odlehlý starý dům, zařídí jej (tak jak si myslí, že by měl být zařízen pro budoucí oběť) a stačí už jen zrealizovat únos.

Román je rozdělen do několika části, v nichž čtenář sleduje stejnou událost z pohledu sběratele a jeho oběti. Frederick Clegg je ve všem naprosto důsledný, trpělivě vyčkává a zařizuje vše tak, aby na něj nepadl ani stín podezření. Nejvíce vzrušující momenty však Frederick prožívá při dobývání oběti. Myslí si, že dívku časem přesvědčí o své lásce a že společně budou žít. To je ovšem jen jeho přání a zůstává neuskutečněno. Dívka – Miranda Greyová – je nejdříve vyděšenou obětí, ale postupně se snaží přicházet na to, jak s psychopatickým únoscem “vyjednávat”. Díky autorově nápadu rozčlenit knihu do několika částí a zveřejnit nejen příběh únosce, ale také jeho reflexi v deníku mladé dívky, nahlížíme do nitra obou lidí, bojujících o uskutečnění vlastních tužeb.

Miranda Greyová, dívka z vyšší společnosti, chovající se adekvátně svému vzdělání a postavení, se snaží získat svobodu, zatímco Frederick až do posledního momentu bojuje o ni. Jejich vztah se velmi složitě vyvíjí a dívka se snaží vzbudit ve svém únosci důvěru, aby se snadněji dostala z temného sklepení alespoň do prvního patra, a poté se pokusila o útěk.

Frederick není typem násilníka, je až smutné, jak se snaží chovat jako džentlmen, pokouší se hovořit s dívkou na úrovni, ovšem nedaří se mu to. Ačkoliv má velké množství peněz a snaží se dívku ohromovat neustále novými věcmi, knihami a dárky, zůstává i nadále jen únoscem a Miranda pouhou obětí.

Je vězněna v království zlého Kalibána, tak jak je v Bouři popisuje W. Shakespeare. Na rozdíl od “pohádkového” příběhu, jenž známe z divadelní hry, oběť svému vězniteli nakonec podlehne.

Miranda zemřela, zemřela vysílením, nedostatkem všeho, ale především nedostatkem denního světla, nedostatkem štěstí, lásky, radosti. Její smrt je koncem i pro mladého psychopata. Ještě si rozmýšlí plán své smrti – zavře se společně s dívkou ve sklepení, aby vše působilo jako společná sebevražda.

Fowles dokáže velmi brilantně stupňovat napětí a budovat ve čtenáři naději na Mirandin útěk a šťastný konec. Na druhé straně ale velmi rafinovaně balancuje na hranici mezi láskou i nenávistí, jimž oba dva hrdinové příběhu střídavě podléhají.

John Fowles
Sběratel
originál: The Collector
překlad: Eliška Hornátová
vydalo nakladatelství: Volvox Globator
edice: Albion
268 stran
doporučená cena: 224,-
odkaz: www.volvox.cz

6. 10. 2005, www.listovani.cz, Veronika

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6903