Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 23. ledna 2006 - 15:50Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Čtení jako ventil vzteku


Klub rváčů je kultovní román, který se proslavil zejména úspěšným filmovým zpracováním. Lépe řečeno, filmová podoba zřejmě předčila alespoň podle měřítka úspěšnosti tu knižní. Snímek v hlavní roli s Bradem Pittem se stal kasovním trhákem. Není divu, že se filmaři tohoto materiálu chopili. Kniha si o to doslova svou úderností, navozováním silných momentů a působivých scén říká.

Příběh nemá téma na dnešní dobu nijak objevné, přesto stále oslovuje. Život mladého muže, trpícího nejtěžší formou nespavosti a žijícího ve vleku konzumu, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, se prudce změní. Jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život v prázdnotě současné společnosti. Naštvaný na svět a sebe samého si dokazuje své ego i vlastní existenci v klubu rváčů.

Kniha je psána dynamicky v postmodernistickém stylu. Vyprávění tak získává velmi rychlý spád, je prostoupeno černým humorem a logicky končí deprimujícím vyvrcholením. Palahniuk píše mistrně úsporně, dělá krátké odstavce, vytváří stručné a výstižné výrazy. Bizarní atmosféra narůstá a houstne opakováním stejných textových konstrukcí. Autor dokáže obdivuhodně vyjádřit a podat schizofrenii hrdiny. Čtenář je natolik lapen, že se mu honí hlavou destruktivní úmysly. Příběh je hodně depresivní a je třeba jej číst s nadhledem, pokud se vám to podaří. Při správném používání funguje kniha jako zdravý ventil.

 

Charles M. Palahniuk: Klub Rváčů. Volvox Globator, 2005

Kult č. 12, prosinec 2005, Mrk

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7185