Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. března 2005 - 12:57Volvox.cz si právě čte 5 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Alan Clayson - GEORGE HARRISON


Z anglického originálu George Harrison, vydaného nakladatelstvím Sanctuary Publishing, limited v Londýně, roku 2001 (první vydání v Anglii, roku 1997), přeložili David Záleský a Markéta Záleská. Vydalo nakladatelství a vydavatelství VOLVOX GLOBATOR, ISBN 80-7207-523-3, 453 stránek bez fotografií nebo ilustrací, cena 299 Kč

Autor knihy Alan Clayson se narodil v roce 1951 v Doveru a je známým historikem popmusic, ale taky novinářem, hudebníkem a producentem, scénaristou a moderátorem rozhlasových pořadů.

Původní vydání z roku 1997 je zde aktualizováno a konec knihy nás zavádí až do května roku 2001, kdy byl Georgeovi odstraněn zhoubný nádor z plic. Ohledně úmrtí George Harrisona 29.11.2001 je v knize jen jedna zmínka v krátké větě v příloze.

Nové knihy o Harrisonovi vycházejí jen vzácně a s odstupem i několika let. Poslední kniha o Harrisonovi v Čechách vyšla před deseti lety, v roce 1994. Byl to překlad knihy Dark Horse, kterou napsal Geoffrey Giuliano v roce 1889 a vydal pod stejným názvem, ale s podtitulem The Secret Life of George Harrison. Byla to vůbec první kniha o Harrisonovi v Čechách. Byla s povděkem přijata nejen fanoušky.

Nová kniha Alana Claysona je obsáhlejší a preciznější. Autor knihy zpracoval celý život Harrisona, podobně jako Giuliano od dětství přes kariéru u Beatles až po jeho sólovou dráhu. Claysonova biografie George Harrisona na mě však působí věrohodněji, než kniha Dark Horse.

Po přečtení knihy máte dojem, že znáte George líp, jako kamaráda či dobrého přítele, a to se podaří jen málokterému autorovi. Ačkoliv jsem přečetl mnoho biografií o Beatles, s chutí jsem si přečetl přes 200 stránek historie Beatles (1958 - 1970) z pohledu Alana Claytona a dokonce jsem objevil v řádcích nová fakta a získal nové poznatky a vědomosti. Přední strana obalu knihy má stejnou fotografii, jako kniha před deseti lety! Bohužel. Je to fotografie z roku 1968 z doby, kdy Beatles nahrávali dvojité bílé album. Ale to není na škodu nové knihy a zrovna tak ani skutečnost, že oproti Giulianově verzi nemá nová kniha žádné ilustrace či fotografie.

Ke knížce se budete rádi vracet nebo v ní příležitostně listovat (jako to dělám teď já). Nová kniha o Georgeovi je jednou z těch lepších knih kolem Beatles a vřele ji všem klubákům doporučuji.

A doufám, že se brzo dočkáme jiné knihy o Harrisonovi a nebudeme muset čekat dalších deset let.

BeatleMánie, 3/2004, Miloslav Štambera

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7308