Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 30. června 2004 - 16:05Volvox.cz si právě čtou 3 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Iain Banks: Vraní ulice


Současný skotský prozaik Iain Banks je známý i u nás osobitými příběhy, v nichž využívá postupy sci-fi a fantasy literatury (např. Včelí továrna, Most, Líc a rub). V rozsáhlém románu Vraní ulice (překlad Matěj Turek) se drží více při zemi. Pokusil se v něm oprášit žánr rodinné ságy, ale to neznamená, že se zároveň nechal spoutat pomalým rytmem vyprávění známého z klasických děl tohoto žánru, jako jsou např. Budenbrookovi či Sága rodu Forsythů. Nic takového. Banks sice ve Vraní ulici zobrazuje v širokém záběru příběh tří generací rodiny McHoanových, ale činí tak nekonvenčně a potvrzuje své vypravěčské mistrovství.

Hlavním hrdinou je sympatický mladý muž Prentice McHoan, jehož výpověď v první osobě je prokládána retrospektivními kapitolami, v nichž jeho hlas střídá pohled vševědoucího autora. Za řadou bizarních příhod, které vstoupily do soukromé historie rodiny, leží tajemství Prenticeho strýce, cestovatele a spisovatele Roryho, jenž jednoho dne beze stopy zmizel. Prentice, trápený nenaplněnou láskou, se rozhodne, že záhadu rozluští. Že při napínavém pátrání odhalí pozoruhodné skutečnosti, není třeba zdůrazňovat.

Z rodinné ságy se tak v druhé polovině knihy stává thriller, od něhož se lze jen ztěžka odtrhnout.

I když se Banks tentokrát vzdává ryze fantaskních motivů, uchovává si schopnost skvěle pracovat s tajemstvím a napětím. Výsledkem je nejen věrohodný a poutavý příběh svérázné skotské rodiny, ale i určitá dávka nefalšované životní moudrosti, do níž vypravěč tváří v tvář všem protivenstvím jakoby mimoděk dozraje.

Je jen škoda, že na hezky vypravenou knihu již nezbyla pečlivější redakční práce.

19. 6. 2004, Lidové noviny, Jan Kapoun

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7647