Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. května 2004 - 16:40Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Na Bagdád!


Válka v Iráku byla pro média poměrně vděčné téma. Sledovanost televizí i náklad novin krátce po invazi spojeneckých jednotek stouply, redakce se předháněly v tom, kam až dostanou své zvláštní zpravodaje.

Tři z nich, redaktoři České televize Michal Kubal, Barbora Šámalová a reportér Lidových novin František Šulc, sepsali po návratu do České republiky knihu, ve které formou deníku popisují pád režimu Saddáma Husajna. Pokud byste čekali napínavé čtení plné přestřelek a zuřivých bojových akcí, asi vás 450 stran silná bichle zklame.

Operace Irácká svoboda byla hodně rychlá, Bagdád padl nečekaně brzy a poměrně klidně. Válčilo se spíš na televizních obrazovkách a na stránkách novin. Proto je taky knížka Válka o Irák očima tří českých reportérů, kterou vydalo nakladatelství Volvox Globator, spíše o válečné propagandě než o samotném válčení. A nejde jen o propagandu na irácké straně.

"Šlo nám hlavně o to, přiblížit pozadí práce novinářů, o kterém se do reportáží logicky moc nedostalo," říká editor knihy Zdeněk Šámal. Šámal byl po celou dobu iráckého konfliktu v kontaktu se všemi autory. "Se sestrou v Kuvajtu jsme si telefonovali denně, podobně to bylo i s Michalem Kubalem," líčí bývalý šéf zpravodajství ČT. Právě od Šámala pak vzešel nápad sepsat jakýsi válečný deník. "Domluvili jsme se, že sepíší svoje zážitky a že já jim budu dělat takového pasáka, co zařídí, aby to vyšlo," líčí Šámal. "Zdeněk Šámal si s tím poměrně dost pohrál. Tu knihu přečetl snad čtyřikrát, něco vyhodil, něco jiného naopak vypíchl. Text, který nám odevzdal, jsme už nemuseli nijak redigovat," přibližuje vydavatel Ladislav Dlabal. Knížka vyšla v nákladu tří tisíc výtisků a podle Dlabala vše nasvědčuje tomu, že se bude dobře prodávat. Za první týden se rozebraly necelé dvě stovky výtisků, a to do nich nejsou započteny větší knihkupecké sítě. "Od těch budeme mít první čísla až během tohoto týdne," říká vydavatel.

Křest válečného deníku se stal událostí, kterou si nenechal ujít ani americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton. A nešlo jenom o společenské setkání. "To jste mi dali," stěžoval si český zaměstnanec ambasády. "Pan velvyslanec chce, abych tu knížku do zítra přečetl a podal mu referát."

28. číslo 2003, Reflex

© 1991-2023 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7577