Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 25. ledna 2017 - 13:53Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

CHRISTOPHER ISHERWOOD


Britský spisovatel Christopher Isherwood (1904 – 1986) pocházel z rodiny vysokého britského důstojníka, který se vyznamenal v první světové válce – a posléze v ní také padl. Jeho syn, jeden z předních britských tvůrců počátku tohoto století, bývá přiřazován ke skupině, kde působili např. W. H. Auden, Stephen Spender nebo Aldous Huxley. Všichni tito umělci cítili blížící se nebezpečí nacismu a svým dílem ne ně také reagovali. Když se většina této skupiny v roce 1939 přesunula do Ameriky, vzbudil jejich odchod jisté pohoršení. Ovšem Isherwood na počátku války sloužil ve skupině Quakerů, která měla na starost přesun ohrožených lidí z Evropy do Ameriky.

Bergmann si nedělal staosti jen kvůli mně, ale kvůli celé Anglii. Kamkoli jsme šli, všude sledoval příznaky, kterým říkal ‚signifikantní fenomény‘. Brzy zjistil, že fenoménem může být prakticky cokoli. Například mlha.

Christopher Isherwood studoval v Cambridge, ale studia nedokončil. Memoriál, který vyšel roku 1932 za jeho pobytu v Berlíně, kde žil od roku 1928 až do doby nástupu nacismu k moci. Toto období jej inspirovalo k napsání knih Pan Norris přestupuje (1935) a Sbohem Berlínu (1939) – jedna z novel obsažená v této knize posloužila jako námět známého filmu Kabaret.

Z děl publikovaných již ve spojených státech se proslavila především novela Fialka z Prátru, Osamělý muž, Setkání u řeky a Svět večer. Isherwood rovněž napsal životopis indického mystika Ramakríšna a jeho žáci a v roce 1977 vydal knihu Christopher a jeho vzpomínky, vzpomínky na léta 1929 – 1939.

Podobně jako většina Středoevropanů byl přesvědčen, že mlha je celý rok naše normální počasí. Byl bych ho nerad zklamal, ale měl štěstí a tu zimu jsme měli opravdu několikrát působivě hustou mlhu.

O Isherwoodovi lze právem říci, že je brilantním vypravěčem se smyslem pro dialog. Vedle této – pro literáta bezesporu důležité – vlastnosti Isherwoodovy texty obsahují i humor, suchý anglický humor, který je spíše než vyjadřovacím prostředkem důsledkem autorova specifického způsobu vidění světa.

Bergmann si podle všeho představoval, že mlha pokrývá nejen Londýn, ale celý ostrov; přičítal mlze všechny naše méně příjemné rasové vlastnosti, naši snahu se izolovat, naše pokrytectví, naše politické tahanice, naši prudernost a nechuť čelit faktům.

Fialka z Prátru, která v nedávné době vyšla v nakladatelství Volvox Globator v brilantním přkladu Hany Žantovské a jejíž ukázky jsou použity v tomto článku, patří k Isherwoodovým nejlepším textům. Právem se tak řadí k proslulým klasickým anglickým ‚short stories‘.

Chodili jsme si spolu prohlížet město. Bergmann mi ukázal Londýn: ten Londýn, který už si předem stvořil ve svých představách – temné, intrikánské, nebezpečné město Dickensovo, město starých německých filmů, město Wedekinda a Brechta. Vždycky byl vůdcem on a já turistou. Kdykoli jsem se zeptal, kam jdeme, řekl: „Počkejte“ anebo „uvidíte“. Myslím, že často sám nevěděl, dokud jsme se tam konečně nedostali. Navštívili jsme Tower, kde si Bergmann udělal přednášku o anglické historii, v které srovnával vládu Tudorů s hitlerovským režimem. Považoval za prokázané, že Bacon napsal Shakespearovy hry, a to za účelem politické propagandy, a že královna Alžběta byla mužem. Měl dokonce ještě další teorii, kterou jsem nikde jinde neslyšel, že Essex byl sťat, protože hrozil monarchovi, který se vydával za ženu, že odhalí jejich homosexuální vztah ...

Rock & Pop, č. 8/97, srpen 1997, Magdaléna Wagnerová

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3365