Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 7. ledna 2015 - 13:21Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Radikální ruský disident založil knihu na tajných listinách KGB


Nenapravitelný celoživotní disident. To je Vladimir Bukovskij, jehož slavná kniha Moskevský proces vyšla česky.

Kniha, jež má v českém překladu Milana Dvořáka bezmála osm set stran, je založena na tisících stran tajných dokumentů KGB, které se autorovi podařilo okopírovat a propašovat z Moskvy na Západ na začátku 90. let. Bylo to v Jelcinově éře, vlastně jediném období života, kdy mohl Bukovskij bez problémů do Ruska.

Byl rehabilitován a požíval značné úcty coby jeden z nejvýznamnějších bojovníků proti sovětské totalitě. Patřil vždycky mezi nejradikálnější z nich, ostatně strávil 12 let po komunistických kriminálech, než byl roku 1976 odeslán do exilu výměnou za slavného chilského komunistického předáka Luise Corvalána.

„Vůbec se tu nejedná o nás, ty nemnohé, kdo odmítli být spoluúčastníky zla – my jsme zcela ochotni viníkům odpustit, ale oni sami by si odpouštět neměli. Mělo by to být potřebné pro ně, ne pro nás, a jestliže tedy takovou nezbytnost nepociťují, pak je věc beznadějná,“ píše Bukovskij. Mimoběžně tak vymezuje důvod své politické práce i toho, proč shromáždil tolik materiálu a napsal tuto knihu.

Bukovskij popisuje historii a rozklad Sovětského svazu i jeho impéria v převážně 70. a 80. letech, s přesahy vzad i kupředu, vlastně až k Putinovi, jehož je samozřejmě také odpůrcem – kdyby nic jiného, už pro jeho někdejší působení v KGB.

Obzvláště si však Bukovskij nebere servítky vůči Michailu Gorbačovovi, jehož „perestrojku“ vysvětluje jako vychytralou zástěrku, jak udržet komunistický režim u moci. Věnuje se ovšem i revolucím – jeho stylem přesněji řečeno „revolucím“ – v sovětských satelitech v roce 1989 včetně tehdejšího Československa.

Poukazuje na dnes už nezpochybnitelnou roli StB (řízenou KGB), zároveň však cituje jejího šéfa Alojze Lorence, že se komunistům původní plán jakéhosi druhého pražského jara, tedy dosazení liberálního komunisty do čela státu, vymkl z rukou. A o Václavu Havlovi hovoří jako o jediném z čelních představitelů, jenž nezradil svoji antikomunistickou minulost.

www.idnes.cz, 7. 1. 2015, Ondřej Bezr

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 4265